Pages Navigation Menu

O Szkocji

Szkocja stanowi część Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Niegdyś stanowiła niezależne królestwo. W jej terytorium wchodzi północna część wyspy Wielkiej Brytanii, a także Orkady, Szetlandy i Hebrydy. Na południu sąsiaduje z Anglią. Odwiedzających urzeka swym surowym wyżynnym i górskim krajobrazem. Klimat, który jest umiarkowanie ciepły, należy do wybitnie morskiego. Największym miastem Szkocji jest Glasgow, ale stolicą jest Edynburg. Patronem Szkocji jest św. Andrzej. Kwietnym symbolem Szkocji jest popłoch pospolity.

Szkocja jest zamieszkana co najmniej od VII tysiąclecia p.n.e. Od samych jej początków stanowiła obszar obfitujący w zbrojne starcie i konflikty wybuchające między różnymi kulturami i ludami. O tym jednak, kto zwyciężał zawsze decydowała dzika przyroda, która zawsze stawała po stronie bieżących panów tych ziem.

Z czasem Szkocja połączyła się z Anglią. Pierwszym wydarzeniem potwierdzającym ten fakt, była unia personalna, kiedy to Jakub VI z dynastii Stuartów zasiadł na tronie angielskim. A w 1707 roku powstałe Królestwo Wielkiej Brytanii przypieczętowało połączenie się dwóch królestw- Szkocji i Anglii.
Szkocja jako jednolite społeczeństwo istnieje od IX wieku. Pod koniec XIII wieku Szkocja została napadnięta przez Anglików, jednak przez kolejne dwa wieki zachowała suwerenność, mimo że wpływy angielskie zalewały Szkocję. W 1297 roku wybuchł bunt Williama Wallace, w 1314 Robert I Bruce został królem Szkocji, a od 1603 roku Szkocja i Anglia miały wspólnego władcę- Jakuba VI, a od 1707 wspólny parlament. Szkoci jednak nigdy nie pogodzili się z angielską dominacją.

W maju 1999 Szkoci wybrali swój własny parlament, w odpowiedzi na referendum z 1997, w którym chęć posiadania własnej władzy ustawodawczej wyraziło 75% głosujących.

REKLAMA